Bagażnik rowerowy – nieodłączna część roweru trekkingowego

Większość rowerów oferowanych w sklepach jest wyposażanych w bagażnik tylny lub przedni. Możemy je zobaczyć w rowerach trekkingowych, wyprawowych,a także górskich, dzięki temu, że w tego typu jednośladach są zamontowane otwory montażowe, potrzebne do przykręcenia bagażnika. Wiele bagażników posiada różną budowę i jest przystosowanych do innych warunków użytkowania. Jakie najważniejsze bagażniki są montowane w dzisiejszych rowerach, oraz jak możemy używać ich konkretnych modeli?

Bagażnik rowerowy – zastosowanie i podstawowe modele

aluminiowy bagażnik rowerowy przedniW rowerach trekkingowych i wyprawowych będziemy mieli do czynienia z bagażnikami sztywnymi, które są przymocowane do ramy rowerowej za pomocą specjalnych otworów oraz śrub. Dzięki temu rowerzyści mogą planować dalsze wyprawy i wycieczki z sakwami, które są umieszczone na górnej powierzchni bagażnika. W znacznym stopniu zwiększają one wygodę podróżowania, a także są przystosowane do przewożenia cięższych rzeczy. W rowerze może być zamontowany także aluminiowy bagażnik rowerowy przedni, który jest bardzo popularny w profesjonalnych rowerach, które są przeznaczone do pokonywania setek kilometrów. Bagażniki posiadają ujednolicony system mocowania, który jest kompatybilny z mocowaniami, które są umieszczone w ramie rowerowej. Nie dotyczy to jednak kolejnego modelu bagażnika, a mianowicie wersji montowanej do sztycy rowerowej. Dzięki temu bagażnikowi możemy zamontować bagaż rowerowy w rowerze, które nie posiada odpowiednich uchwytów ani otworów montażowych. Bagażniki montowane do sztycy rowerowej są bardzo mocne, a ich prostota budowy oraz użytkowania jest niezwykle przydatna w codziennym dojeździe do pracy lub planowaniu wycieczek rowerowych. Oprócz klasycznych, sztywnych bagażników, sakwy rowerowe mogą być przymocowane na przykład pod siodłem lub w inny sposób. Jednak funkcjonalność i trwałość sztywnego bagażnika wygrywa ze wszystkimi innymi rozwiązaniami i powoduje, że bagaż rowerowy jest zamontowany w sposób stabilny. Wielu użytkowników bagażników chwali sobie także ich funkcjonalność w trudnych warunkach, a także niezawodność podczas dalekich wypraw.

Sztywny bagażnik rowerowy jest niezwykle popularnym i cenionym akcesorium rowerowym, a jego budowa pozwala na uczynienie ze zwykłego roweru trekkingowego, maszyny, która w bezproblemowy sposób pokonuje setki kilometrów asfaltowych lub szutrowych dróg. Dzięki bagażnikom wycieczka rowerowa może przebiegać w wygodniejszych warunkach, a nasze plecy zostaną odciążone poprzez umieszczenie całego dobytku w przedniej lub tylnej sakwie rowerowej.