Czy praca jako operator żurawia jest odpowiedzialna?

Większość zawodów wymaga posiadania nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale także kontentych predyspozycji. Do takich prac można zaliczyć pracę na wysokościach. Jedną za prac, które wiążą się z pracą na wysokościach, jest praca jako operator żurawia. Z pewnością są jednak osoby wyzbyte ze strachu przed wysokością i marzenie o tym, by samodzielnie pokierować żurawiem.

Jak dostać pracę jako operator żurawia?

praca operator żurawia wieżowegoOdpowiednie predyspozycje, jakie trzeba posiadać, by ubiegać się o posadę jako operator żurawia, to nie tylko brak lęku wysokości, ale także duże zdolności pozwalające na zręczne sterowanie manualne. Osoba zatrudniona na takim stanowisku przede wszystkim musi być w stanie sprawować całkowitą kontrolę nad wszystkimi podzespołami urządzenia. Praca jako operator żurawia niesie za sobą wielką odpowiedzialność – potencjalnie nawet niewielki błędny ruch może doprowadzić do katastrofy na budowie, gdy steruje się takim kolosem. Jeżeli jednak drzemie w nas duży potencjał, to dalsza nauka sterowania jest kwestią kwalifikacji. Żeby zostać operatorem żurawia, trzeba ukończyć specjalny kurs, zakończony certyfikatem. Jest to bardzo odpowiedzialna praca operator żurawia wieżowego musi zostac porządnie wcześniej przeszkolony. Jeżeli ktoś ma zamiar zdobyć taki certyfikat, może zgłosić się do firmy, która wynajmuje żurawie wykonawcom budowlanym – jest to bowiem bardzo drogi sprzęt, dlatego prawie żadna z firm budowlanych nie posiada takiego na własność. Tam pod czujnym okiem specjalisty – doświadczonego kierowcy żurawia budowlanego – można nauczyć się jak prawidłowo sprawować kontrolę nad tym urządzeniem. Nauka na operatora żurawia z reguły ma miejsce na specjalnych polach manewrowych, odpowiednio zabezpieczonych. Po takich naukach często kursanci mają możliwość zdobycia od razu zatrudnienia –  dla firm oferujących żurawie budowlane jest to sposób na pozyskiwanie kadry. Dzięki takiemu rozwiązaniu kursant może pobierać tyle nauk, ile faktycznie potrzebuje, by opanować tę maszynę w pełnym stopniu. Jeżeli więc komuś uda dotrwać się do końca, może później zacząć pracę w takiej firmie – być może na początku na mniejszych modelach żurawia, a wraz z nabieraniem doświadczenia przesiadając się do większych modeli.

Żeby pracować jako operator żurawia wieżowego, trzeba skończyć odpowiedni kurs i zdobyć certyfikat. Co ciekawe, taka osoba może potem z miejsca zostać zatrudniona w firmie, w której odbyła takie szkolenie. Szkolenie zawsze powinno odbywać się na placu manewrowym pod okiem profesjonalisty, a każdemu kursantowi powinno poświęcić się wystarczającą ilość czasu na opanowanie maszyny.