Ile kosztuje metr kwadratowy projektu wnętrz?

Jak rozlicza się pracę architektów zajmujących się projektowaniem wnętrz? Czyli nie tych, którzy projektują budynki, ale tych, którzy projektują wnętrza tych budynków. Ich pracę rozlicza się za każdy jeden metr kwadratowy zaprojektowanej powierzchni. Dlatego mówiąc o kosztach usług architekta wnętrz mówimy o cenie za jeden metr projektu. A ile trzeba zapłacić architektom na przykład we Wrocławiu? Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od tego, jaką renomą cieszy się konkretny architekt.

Architekci mają bardzo różne ceny

architekt wnętrz cena za metr kwadratowy wrocławW każdym mieście architekci wnętrz mają różne stawki za swoją pracę. W małych miejscowościach będzie trochę taniej, ale w dużych miastach ceny za metr projektu będą trochę wyższe. Również w obrębie danego miasta występują różnice w cenach. Te z kolei zależą od renomy i uznania, jakim cieszy się konkretny architekt czy biuro architektoniczne. Wiadomo, że im większa renoma tym większa cena. Pytanie tylko czy architekt wnętrz cena za metr kwadratowy Wrocław powinna od takowej renomy zależeć. Większość klientów indywidualnych nie chce przecież płacić za renomę, a za zaprojektowane dla siebie wnętrza domu czy mieszkania. Jeśli chodzi o konkretne stawki we Wrocławiu to wygląda to następująco. Najtaniej projektanta wnętrz znajdziemy za kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Najdrożej można zapłacić nawet w granicach dwustu złotych. Przy czym tutaj mowa o najbardziej prestiżowym biurze architektów w całym Wrocławiu. Urządzenie swojego domu przez takich profesjonalistów jest gwarancją tego, że każdy odwiedzający zrobi na wejściu wielkie „wow”. I właśnie o taki efekt „wow” chodzi, jeśli chodzi o końcowy efekt pracy projektantów wnętrz. Bez względu na cenę za metr kwadratowy projektu to najważniejsze jest właśnie to, żeby odwiedzający nas goście zareagowali w taki sposób. Jeśli będą tak reagować to znaczy, że dom lub mieszkanie mamy urządzone najlepiej jak to tylko możliwe. Wtedy można poczuć dumę i radość z tego, że podjęło się decyzję o skorzystaniu z usług architekta projektującego wnętrza.

Każdy architekt ma swoją stawkę za jeden metr kwadratowy projektu. Architekci tworzący projekty budowlane również w ten sposób liczą sobie łączny koszt swojej pracy. Projektanci wnętrz natomiast mają stawkę za każdy metr kwadratowy zaprojektowanej powierzchni użytkowej. Przy mieszkaniu o powierzchni pięćdziesięciu metrów kwadratowych koszt projektu będzie równy iloczynowi pięćdziesięciu razy stawka za metr kwadratowy. Przy czym wielu architektów obniża swoją cenę przy większej ilości metrów do zaprojektowania.