Jaka jest rola psychoterapeuty?

Zawsze, kiedy coś nas trapi w pierwszym kroku kierujemy się do najbliższych ponieważ wiemy, że oni nas wysłuchają i pocieszą, a także jeśli będą potrafili – doradzą nam. Czasami jednak są sytuacje w życiu z którymi nie jesteśmy sobie w stanie poradzić nawet z ogromnym wsparciem najbliższych. Wówczas może się okazać, że potrzebujemy psychoterapii.

Czym jest psychoterapia?

psychoterapeuta w PoznaniuPomimo tego, że nasza świadomość dotycząca psychiki ludzkiej z roku na rok wzrasta tak wciąż niestety wiele osób żyje w przeświadczeniu, że psychoterapeuta to nikt inny, jak „przyjaciel za pieniądze” i jeśli tylko ktoś posiada wsparcie od bliskich mu osób, to z pewnością go nie potrzebuje. Tymczasem sytuacja wygląda zgoła inaczej ponieważ rola najbliższych nam osób, a rola specjalisty w bardzo dużym stopniu różnią się od siebie. Począwszy od samej formy pomocy, aż po doświadczenie, a warto zaznaczyć, że oba aspekty grają tutaj kluczowe role. Bliskie nam osoby zawsze udzielą wsparcia, Wysłuchają nas zapewniając, że wszystko będzie dobrze. Pogłaskają nas po plecach, podadzą chusteczki i w miarę możliwości będą starali się doradzić. Jednak to nie zawsze może wystarczyć i kiedy naprawdę zdajemy sobie sprawę z tego, że jest źle wówczas warto poszukać specjalisty choćby za pomocą internetu. Przykładowo psychoterapeuta w Poznaniu, który posiada dobre opinie z pewnością znajduje się w spisie internetowym dotyczącym właśnie terapeutów w którym to znajdziemy numer telefonu. Zanim jednak zadzwonimy powinniśmy dowiedzieć się tego, jak przebiega taka psychoterapia. Ma ona bowiem na celu przede wszystkim pomóc nam zrozumieć trapiący nas problem oraz dotrzeć do jego sedna. Psychoterapeuta pomoże nam także spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, objaśni skąd dany problem wynikł i jakie wcześniejsze doświadczenia wpłynęły na obecny stan rzeczy. Nie od dziś wiadomo, że człowiek najbardziej lęka się nieznanego, a zatem pozwalając nam poznać nasz problem i go zrozumieć psychoterapeuta pomaga i uczy nas tym samym go pokonać. Można zatem powiedzieć, że psychoterapeuta pomaga nam pomóc samym sobie, a to dodatkowo daje nam doświadczenie oraz siłę na walkę z problemami w przyszłości. 

Czasami są to sytuacje z których nie zdajemy sobie nawet sprawy. Innym razem doskonale wiemy co nie daje nam spać po nocach. Bez względu jednak na to, czy znamy przyczynę naszych problemów, czy też nie musimy przede wszystkim chcieć je pokonać. Bez chęci do zmiany żaden, nawet najlepszy specjalista nie będzie w stanie nam pomóc. Jeśli jednak zrozumiemy, że to jedyne wyjście na psychoterapii szybko zrozumiemy, że nie taki był diabeł straszny, jak go początkowo sami namalowaliśmy.