Niezawodna płyta izolacyjna

Rozwój technologii budowlanych doprowadził do skonstruowania płyt warstwowych. Jednym z ich rodzajów są płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym zwanym potocznie PIR. Zastosowanie płyt izolacyjnych z rdzeniem poliuretanowym w budownictwie ma bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wykorzystuje się je do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz dachów dużych obiektów przemysłowych, magazynowych oraz produkcyjnych. Są elementem konstrukcyjnym pawilonów handlowych, budynków inwentarskich i wielu innych. Tak szerokie zastosowanie znajdują dzięki znakomitym właściwościom izolacyjnym termicznie i akustycznie. 

Budowa płyt warstwowych PIR

płyty izolacyjne pirStosowane obecnie płyty izolacyjne PIR są doskonałym materiałem konstrukcyjnym wykorzystywanym na bardzo szeroką skalę dzięki właściwościom wynikającym z ich budowy. Płyta warstwowa PIR składa się z dwóch warstw okładzin blaszanych pomiędzy, którymi umieszczony jest rdzeń ze sztywnej pianki poliuretanowej. Proces łączenia wszystkich elementów odbywa się na liniach produkcyjnych. Na rynku funkcjonują dwa rodzaje płyt warstwowych w zależności od ich zastosowania. Wyróżniamy płyty dachowe i ścienne. W przypadku gdy płyty izolacyjne PIR są produkowane do zastosowań zewnętrznych gdzie będzie istniał bezpośredni kontakt z warunkami atmosferycznym są wykonywane z blach zabezpieczonych antykorozyjnie. Nie muszą spełniać tak rygorystycznych warunków płyty do zastosowań wewnątrz budynków. Bardzo dużym plusem jest możliwość zamiennego stosowania płyt wewnętrznych ściennych do wykonywania sufitów i podsufitek. Producenci oferują płyty izolacyjne PIR w bardzo różnych grubościach w zależności jaki stopień izolacji termicznej i akustycznej chcemy uzyskać. Klient ma również do wyboru pełną paletę kolorów okładzin do wyboru oraz stopień wysokości trapeza. Produkuje się również płyty izolacyjne PIR zupełnie gładkie. Wszystkie płyty posiadają bardzo ciekawe systemy montażowe, które dzielimy na widoczne lub niewidoczne. Aby zapoznać się szczegółowo z parametrami płyt należy odwiedzić strony internetowe producentów.

Budowa obiektów przy użyciu płyt warstwowych PIR przynosi ogromne korzyści eliminując przede wszystkim długotrwały proces konstrukcyjny. Przy użyciu tradycyjnych technik budowlanych ponosi się znacznie większe koszty oraz istniej możliwość popełnienia kosztownych błędów konstrukcyjnych co nie ma miejsca przy użyciu do budowy płyt warstwowych. Poza tym lekka konstrukcja płytowa może być posadowiona na gruntach mniej zwięzłych. Korzyści wynikające z użycia warstwowych płyt  izolacyjnych są niewątpliwe i stanowią świetną alternatywę dla budynków tradycyjnych.