Popyt na modne aranżacje

Pojęcie „aranżacja” kojarzy się z dwoma dziedzinami. Przed wszystkim z muzyką, a konkretnie rozpisywaniem danego utworu na poszczególne instrumenty i nadanie mu formy wykonawczej. Poza tym aranżować można przestrzeń ograniczoną lub wnętrze, tzn. organizować te przestrzenie według określonych zamysłów. Coraz wyższy standard budownictwa zarówno mieszkaniowego , jak i biurowego, jest siłą napędową popytu na aranże wewnętrzne i zewnętrzne. Główne zapotrzebowanie na profesjonalnych aranżerów, płynie z firm i urzędów. Wnętrza mieszkalne najczęściej aranżują sami użytkownicy.

Wystrój wnętrz biurowych

aranżacja wnętrzFirmy konkurują między sobą nie tylko pod względem oferowanych produktów, lecz również w innych, dziedzinach jak np. PR, pracownicy, czy aranżacja pomieszczeń firmowych. Przyjęto założenie, że w estetycznych, ciekawie urządzonych wnętrzach, lepiej się pracuje i łatwiej robi interesy. Tak więc aranżerzy wnętrz muszą się dobrze nagłowić, aby dobrać odpowiedni motyw, kolor, materiał i pomysł na urządzenie wnętrza danej firmy w konkretnych pomieszczeniach, a to wcale nie jest łatwe. Łatwiej jest kiedy w ramach zlecenia opracowuje się również logo i barwy firmy. Gorzej, gdy te dwa najistotniejsze elementy są już dane i powszechnie znane, wówczas pole manewrowe projektowania jest znacznie ograniczone. Kolejnym czynnikiem ograniczającym, są fundusze na ten cel przeznaczone. Tak ograniczana aranżacja wnętrz jest prawdziwym wyzwaniem dla autorów. Trzeba również uwzględniać modę na elementy dekoracyjne i  materiały, z których są wykonane. Mocno zróżnicowane są pomieszczenia przeznaczone do aranżacji. Część firm zasiedla nowo wybudowane biurowce o nowoczesnej architekturze, także wnętrz. Jest tu zwykle dużo szklanych powierzchni, wielkość pomieszczeń jest regulowana i dobrze doświetlona. Inaczej kiedy firma adaptuje lub rewitalizuje stare domy i pomieszczenia. Trudno ocenić, co jest łatwiejsze do aranżacji. W obu przypadkach najważniejszy jest wiodący pomysł, a reszta już się sama dzieje. Aranżer wnętrz wykorzystuje dzieła sztuki, przyrodę, wyroby rzemiosła, jako elementy dekoracyjne. Bowiem urządzanie wnętrz, obejmuje różne aspekty.

Oprócz wydzielenia pomieszczeń, trzeba je umeblować i udekorować – nadać im odpowiedniego ducha. Zatem trudno się dziwić, że firmy, które zajmują się aranżacją wnętrz, licznie występują na naszym rynku. Oferują swoje usługi metodami tradycyjnymi – anonsując swoje usługi w gazetach i czasopismach. Jednak przede wszystkim są dostępne w internecie. Prześcigają się w atrakcyjności stron i prezentowanych portfolio. Aby uzyskać najlepsze efekty pracy aranżera, trzeba zminimalizować ograniczenia, które musi uwzględniać w swojej pracy.