Proszkowe farby i ich zastosowanie

Malowanie proszkowe polega na ciśnieniowym nałożeniu farby proszkowej na powierzchnię do tego przeznaczoną. Najczęściej ten zabieg lakierniczy wykonuje się na pojazdach mechanicznych, na przykład na samochodach. Nierzadko jednak wykonywany jest też na innych powierzchniach codziennego użytku. Z czego składają się te farby oraz jakie mają zastosowanie?

Charakterystyka farb proszkowych

farby do malowania proszkowegoFarby to termoutwardzalne substancje chemiczne, składające się z polimerów. Podczas procesu malowania proszkowego, nałożoną na materiał farbę podgrzewa i wypala się w specjalnym i profesjonalnym piecu, a całe lakierowanie odbywa się w kabinie lakierniczej. Temperatura oscyluje w okolicach od 140 do 200 stopni, co pozwala na roztopienie farby. Wtedy zachodzi proces polimeryzacji, czyli powierzchnia zostaje utwardzana. Tak wytworzona powłoka należy do zaawansowanych metod lakiernictwa i stanowi podstawowe zabezpieczenie przed negatywnymi czynnikami, oddziałującymi z zewnątrz, takimi jak warunki atmosferyczne, chemiczne czy mechaniczne. Farby do malowania proszkowego, oprócz swoistego spoiwa, jakim jest żywica lub ich mieszanka, różnią się dodatkami i wypełniaczami. Najczęściej korzystaną jest farba poliestrowo-epoksydowa, czyli połączenie żywicy poliestrowej i epoksydowej. Ich stosunek względem siebie może się różnić w zależności od potrzeb wykorzystania takiej farby. Na przykład do pomalowania wnętrz użyjemy malowania farbą z przewagą żywicy epoksydowej, ponieważ ma ona mniejszą tolerancję na działanie promieni UV, niż ta druga.  Farby wykorzystywane do zewnętrznych powierzchni to farby poliestrowe. Mają one większą tolerancję na ścieralność i są bardzo wytrzymałe w każdych warunkach. Farby proszkowe możemy podzielić też na kilka rodzajów, względem tego, jaki efekt pomalowanej powierzchni chcemy uzyskać.  Niektóre z nich pozostawiają idealną gładź i są śliskie, inne wręcz chropowate i pęcherzykowate. Również jeżeli chodzi o połysk jest pole do popisu. Dostępne warianty gwarantują mat, lekki półpołysk bądź całkowity. Wszystko należy dostosować do materiału, na jaki się nią nakłada.

Tak zabezpieczone metale i inne materiały są odporne na uszkodzenia i korozję na długie lata, szczególnie jeżeli chodzi o samochody i inne pojazdy mechaniczne (stosowane też w motoryzacji). Dzięki temu zyskują również zadbany wygląd, ponieważ malowanie proszkowe można stosować też w celach dekoracyjnych. Jest to świetne rozwiązanie dla miłośników ekologii, ponieważ nie emitują do środowiska zanieczyszczeń. Nie powodują też skutków ubocznych na zdrowiu człowieka.