Rekuperacja w budynkach energooszczędnych i pasywnych

Dzisiaj wymagania z zakresu izolacyjności termicznej przegród budowlanych są bardzo wysokie. Unia Europejska, która jest odpowiedzialna za tworzenie przepisów w tym zakresie dąży bowiem do tego, aby wykonywane przez człowieka procesy były jeszcze bardziej bezpieczne dla środowiska. Poprawienie izolacyjności ścian i dachów to jednak dopiero pierwszy krok do tego, aby budynek był ekologiczny. Jakie rozwiązania są jeszcze polecane przez specjalistów z dziedziny fizyki budowli?

Odzyskiwanie ciepła w budynkach

rekuperacja w KielcachFizyka budowli to nic innego jak zajmowanie się analizą zapotrzebowania obiektów budowlanych na energię. Budynki, które wykazują bardzo niskie zapotrzebowanie na energię zewnętrzną określa się jako energooszczędne, a te, które są w większości samowystarczalne można nazwać budynkami pasywnymi. Oczywiście to nie jest tak, że do takich obiektów wcale nie dostarcza się energii ze źródeł zewnętrznych. Zapotrzebowanie na nie jest tak niewielkie, że w skali roku wiele osób po prostu oszczędza. Oprócz izolacji termicznej ścian, dachu i podług w obiektach takich często znajdziemy instalacje, które umożliwiają wytwarzanie ekologicznej energii. Wśród tego typu propozycji muszą znaleźć się panele fotowoltaiczne, wiatraki, pompy ciepła i oczywiście rekuperatory. Chyba najciekawszymi z nich wszystkich są te dwa urządzenia wymienione na samym końcu. Wbrew pozorom ich działanie ma podobny punkt wyjścia. Mają one pobierać energię z jednego czynnika, kumulować ją, a następnie przekazywać konkretnemu ośrodkowi. W przypadku urządzenia do rekuperacji montuje się je wewnątrz budynku. Jego zadaniem jest odzyskiwanie energii skumulowanej w powietrzu, które przez wentylację opuszcza pomieszczenia. Ciepło zgromadzone w ten sposób zostaje wykorzystane do tego, by ogrzać powietrze dopiero co wprowadzane kanałami wentylacyjnymi do pomieszczeń. W związku z tym do wnętrz trafia już ogrzane do jakiejś temperatury powietrze, a my musimy zużyć mniej energii na jego dogrzanie. Rekuperacja w Kielcach, Warszawie i innych miastach jest więc coraz bardziej popularna. Pozwala bowiem na ograniczenie wydatków na ogrzewanie.

Rekuperator jest szczególnie wydajny podczas zimy. Wtedy powietrze o bardzo niskiej, nierzadko ujemnej temperaturze jest wstępnie ogrzewane do kilku bądź kilkunastu stopni. Dzięki temu nie tracimy energii skumulowanej w mieszkaniach i ponosimy mniejsze wydatki związane z zakupem opału czy opłacaniem rachunków od elektrociepłowni — jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego.