Rodzaje wag przemysłowych

 

Podczas budowy wiaduktów czy mostów często wypożycza się samochody ciężarowe, by mogły przewozić ciężkie materiały. Muszą być one odpowiednio zbudowane, ale też nie mogą przekroczyć dopuszczalnej masy. Jeśli będą za ciężkie nie będą wpuszczone na niektóre drogi i tym samym mogą nie dojechać do celu. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie zważenie takiego auta. By to zrobić potrzebujemy odpowiedniej wagi, która pod wpływem ciężaru nie popsuje się.

Najpopularniejsze wagi

wagi osioweWagi przemysłowe są przeznaczone przede wszystkim do dużych materiałów, które przewożone są na wózkach widłowych, czy ciężarówkach. Zazwyczaj są one używane w magazynach, hurtowniach, czy też warsztatach. Są też inaczej obsługiwane i montowane, dlatego przed ich zakupem warto zapoznać się z wszystkimi opcjami, które są dla nas dostępne. Obecnie na rynku wyróżniamy wagi platformowe, pomostowe, najazdowe, paletowe, płozowe oraz hakowe. Pierwsze z nich są zdecydowanie najpopularniejsze. Jednak można na nich ważyć przedmioty, które nie przekraczają 300 kilogramów. Drugie są po prostu większymi odpowiednikami wag platformowych. Są w stanie udźwignąć nawet 6000 kilogramów. Instalowane są głównie w magazynach bądź hurtowniach. Wagi najazdowe, są o tyle wygodne, że prawie zrównują się poziomem z podłogą, więc każdy pojazd bez problemu możne na nie wjechać. Paletowe charakteryzują się tym, że na nie się nie wjeżdża. To one wsuwają się pod ważony towar, dlatego najczęściej używa się ich w sklepach i halach produkcyjnych. Jeśli posiadamy przedmioty, które są nieregularnych wymiarów i nie mieszczą się na innych wagach, warto jest wyposażyć się w wagi płozowe. Mają one zainstalowane czujniki tensometryczne, dzięki temu nie mamy żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wielkość produktów. Ostatni rodzaj wag, czyli wagi hakowe są potocznie nazywane wiszącymi. Są bardzo proste w obsłudze, ponieważ jeśli chcemy coś zważyć wystarczy to powiesić na hak. Jednak jeśli chcemy skupić się na ważeniu samochodów, odpowiednim wyborem będą wagi osiowe. Są jednopomostowe i specjalnie zaprojektowane tak by można było używać ich na placach budowy, wysypiskach śmieci czy nawet kamieniołomach. Zazwyczaj mają dwa lata gwarancji, więc bez problemu można je przetestować.

Wybór odpowiedniej wagi przemysłowej może być trudny. W związku z tym na początku musimy zastanowić się jakimi ciężarami będzie dysponować, tak by odpowiednio dobrać wielkość i udźwig wagi. Obecnie na rynku dostępnych jest tyle modeli, że bez problemu powinniśmy znaleźć coś dla siebie. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swojego wyboru, warto skonsultować się ze specjalistą.