Sprężynowe karabiny wiatrowe

Gazowe wiatrówki sportowe, mimo zasięgu i bardzo dużej wygody strzelania, ustępowały popularnością klasycznym, sprężynowym karabinom wiatrowym, które niezmiennie pozostawały bardzo przystępne cenowo, mając jednocześnie wysokie osiągi i ogromną wytrzymałość. Najprostsze wiatrówki, niezmienne w budowie od dziesiątek lat, w dalszym ciągu zajmowały wysokie miejsca w rankingach karabinów wiatrowych, ale były również bardzo często stosowane w zawodach strzeleckich i konkurencjach sportowych.

Rodzaje sprężynowych karabinów wiatrowych

wiatrówka sprężynowaSprężynowe karabiny wiatrowe były również zdecydowanie niepodatne na uszkodzenia, z racji prostej konstrukcji i metody działania. Ich napędem była bowiem sprężyna o bardzo wysokim poziomie twardości, której napięcie powodowało napełnienie tłoka powietrzem. Zwolnienie sprężyny sprężało powietrze w tłoku, które następnie napędzało śrut załadowany do karabinu. Wszystkie wiatrówki sprężynowe były więc bardzo nieskomplikowane, a przez to tanie, choć należały do karabinów prostych do modyfikacji i naprawy. Wymiana sprężyny mogła ogromnie zmienić osiągi, podobnie jak podrasowanie tłoka czy elementów spustowych. Najprostsza wiatrówka sprężynowa, niezmienna wyglądem od lat, była ciągle najszerzej wykorzystywana, choć niektórzy entuzjaści strzelectwa wiatrowego preferowali nowsze modele, o konstrukcji bardziej przypominającej współczesne karabiny wojskowe czy myśliwskie. Wiele modeli umożliwiało również montaż akcesoriów optycznych czy pasów nośnych, choć były one wykorzystywane tylko przez najbardziej zapalonych strzelców rekreacyjnych do stworzenia zamienników broni palnej. Warte wspomnienia były również repliki broni palnej, które wzorowane były na istniejących egzemplarzach karabinów wojskowych, choć posiadały oczywiście odmienny napęd. Repliki mogły być wzorowane zarówno na zabytkowej broni historycznej, jak i na nowoczesnych karabinach.

Te ostatnie były na tyle dobrze odwzorowywane, iż wszelkie akcesoria i części zamienne, poza elementami mechanizmu wewnętrznego, przeznaczone do pierwowzoru mogły być również używane w wiatrówkach na nim wzorowanych. Jako że owe akcesoria często bardzo zwiększały komfort strzelania, a jednocześnie miały przystępne ceny i dużą dostępność w sklepach militarnych, na zawodach strzeleckich można było często zobaczyć strzelców, wyposażonych w karabiny tylko nieznacznie różniące się od palnych pierwowzorów. Kolby poprawiające komfort strzelania oraz chwyty przednie były najczęściej stosowanymi rodzajami akcesoriów, oraz najłatwiejszymi do dostania.