Szamba betonowe jako sposób na odprowadzanie nieczystości

Niejedna osoba marzy o tym, aby zamieszkać w domu jednorodzinnym. Wiadomo, że wiąże się to z wieloma sprawami, które trzeba zaplanować już na etapie budowy domu. Warto upewnić się, czy dom ma podłączenie do kanalizacji. Jeśli nie ma takiego połączenia, to konieczne będzie znalezienie rozwiązania dotyczącego odprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego. I tutaj rozwiązania tak naprawdę są dwa.

Szamba betonowe jednokomorowe i wielokomorowe

szambo betonowe - KrakówDroższym i wymagającym większej działki jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Tańszym rozwiązaniem, ale też takim, który będzie generowało nieco większe koszty utrzymania, jest budowa szamba. Aktualnie firmy zajmujące się montażem szamb mają do wyboru zarówno szamba plastikowe jak i betonowe. Większość stawia jednak na szamba wykonane z betonu ze względu na to, że są one po prostu zdecydowanie bardziej trwałe. Sposób wykonywania szamba betonowego jest bardzo charakterystyczny. Nie jest to konstrukcja jednoelementowa – przewiezienie takiego szamba byłoby praktycznie niemożliwe. Wykorzystuje się tu elementy prefabrykowane, z których buduje się na miejscu szambo. Zbiornik wykonywany jest z elementów żelbetonowych lub betonowych. Warto przemyśleć, czy szambo ma mieć konstrukcję jednokomorową czy dwukomorową. Szamba jednokomorowe sprawdzają się w mniejszych gospodarstwach domowych. Jeśli jednak w domu będzie mieszkać kilka rodzin, to wtedy lepiej postawić na szamba dwukomorowe. Pozwolą one na gromadzenie znacznie większej ilości zanieczyszczeń – opróżnianie szamba nie będzie też częstą koniecznością. Warto zdecydować się na szambo betonowe – Kraków ma tu sporo do zaoferowania, ponieważ w okolicznych małych miejscowościach zazwyczaj nie ma podłączenia do kanalizacji. W związku z tym domy jednorodzinne muszą w jakiś sposób odprowadzać nieczystości, a najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście instalacja szamba betonowego. Jest to też rozwiązanie, które sprawdza się przez wiele lat. Szamba są oczywiście odpowiednio zabezpieczane. Zbiornik jednokomorowy lub dwukomorowy jest zabezpieczany za pomocą płyty żelbetonowego. Co jakiś czas warto sprawdzać, czy płyta dobrze przylega do zbiornika – zwłaszcza po opróżnianiu szamba z nieczystości przez firmy zewnętrzne.

Płyta włazowa może mieć przeróżne kształty – najbardziej popularne są płyty owalne oraz kwadratowe. W nowoczesnych szambach betonowych w płytach włazowych wykonywane są otwory inspekcyjne. Dzięki nim do odprowadzania nieczystości nie trzeba zdejmować całej płyty. Wystarczy odkryć otwór inspekcyjny, przez który przechodzi wąż do odprowadzenia ścieków.