Zastosowanie nawozów wapniowych tlenkowych

Każdy rolnik, któremu zależy na tym, aby plony były jak najlepsze,powinien przed rozpoczęciem wysiewu zmierzyć pH gleby. pH oznacza innymi słowy odczyn gleby. Odczyn może być kwasowy, zasadowy oraz obojętny. W Polsce na większości terenach mamy do czynienia z glebami, które posiadają odczyn obojętny. Niestety nie jest to odpowiednie pH dla roślin uprawnych.

Produkcja nawozu wapniowego tlenkowego

niedrogie wapno tlenkowe nawozoweCzęsto zdarza się, że rośliny chorują, nieprawidłowo wyrastają, dają niewielkie plony, a przyczyną tego jest właśnie zbyt kwaśna gleba. Co robić w takiej sytuacji? Dobrym pomysłem będzie zakwaszenie gleby, a to można zrobić na kilka sposobów. Jednym z najbardziej popularnych, a co najważniejsze – niesamowicie szybkich metod, jest wapnowanie. Na polskim rynku dostępne są różne preparaty zawierające wapń. Wśród nich trzeba wyróżnić wapno węglanowe oraz wapno tlenkowe. To drugie działa bardzo szybko, ponieważ wchodzi wręcz agresywnie w reakcje chemiczne z glebą. Wapno tlenkowe nie jest wcale jakimś skomplikowanym związkiem chemicznym. Wzór sumaryczny takiego wapna to CaO. W ogóle nazwa wapno tlenkowe jest jedynie nazwą zwyczajową. Prawidłowo związek ten nazywa się tlenkiem wapnia. W chemii tlenek wapnia znany jest też pod pojęciem wapna palonego. Jak wiele innych tlenków również i ten jest bardzo reaktywny. Dzięki temu można łatwo doprowadzić do odkwaszenia gleby, co będzie sprzyjać wzrostowi wielu roślin uprawnych. Zawsze należy wybierać niedrogie wapno tlenkowe nawozowe, które pochodzi od sprawdzonego i cenionego producenta. Ceny tak naprawdę są do siebie bardzo zbliżone. Wapno tlenkowe znajduje zastosowanie nie tylko w rolnictwie, ale też w wielu innych branżach. Wyróżnić należałoby tutaj przemysł metalurgiczny, budowlany, a także ceramiczny i szklarski. Warto wspomnieć też o tym, że w rolnictwie wapno tlenkowe stosuje się nie tylko jako odkwaszacz gleby, ale również jako insektycyd, czyli substancja, która zabija owady (mogące być przyczyną wielu zniszczeń plonów). Wapno tlenkowe nazywa się wapnem palonym, ponieważ powstaje na drodze reakcji chemicznej określanej jako wypalanie węglanu wapnia. W wyniku tej reakcji CaCO3 czyli węglan wapnia spala się do tlenku wapnia CaO oraz dwutlenku węgla CO2.

A co jest źródłem węglanu wapnia? W Polsce mamy akurat bogate złoża kamieni wapiennych czyli innymi słowy naturalnych skał. Wyprodukowanie nawozu tlenkowego nie jest więc niczym skomplikowanym, dlatego też ceny tego typu preparatów nie są wysokie, ale za to ich skuteczność jest jak najbardziej przyzwoita. Warto zainwestować w nawóz tlenkowy.